22.01.2020
Navigace
Sportem proti bariérám
· Kontakty
· Vznik sdružení
· Naše cíle
· Výroční a finanční zprávy
· Média o nás
Výběrové řízení
· na 3 osobní automobily
Prodej výrobků:
· E-shop
· BOCCIA a příslušenství
· ZÁVĚSNÝ KUŽELNÍK
SPORT:
· iBoccia
· iKuželník
· Ostatní sporty
Plánované akce
· Aktivity v roce 2019
Aktivity
· Besedy
· Denní centrum
· Chráněná dílna
Sociální služby
· Osobní asistence
· Nová Paka
· Hořice
Archiv
· Fotogalerie
· 2011
· 2010
· 2009
· 2008
· 2007
· 2006
· videa 2008
· videa 2007
· videa 2006
Náhradní plnění
- stali jsme se plátci DPH
- velkoobchod
- náhradní plnění

více info: ZDE
Návštěvnost
Denní centrum

Denní centrumObčanské sdružení Sportem proti bariérám - Český ráj provozuje denní centrum, které se nachází v pronajatých prostorách na internátě Gymnázia v Nové Pace.

Centrum funguje každé pondělí pravidelně od 14 až 17:00 a ve čtvrtek po dohodě.

Hlavní cíl denního centra je poskytnout prostředí pro zdravotně postižené, aby mohli vykonávat své volnočasové aktivity za dozoru pověřené pracovnice. Dalším cílem je postupné zvyšování samostatnosti v životě u lidí s různým handicapem (nakupování, vaření, vyřizování různých institucí). Klienti a členi sdružení v rámci centra vaří, šijí, hrají společenské hry, jezdí plavat, zabývají se keramikou a PC. Naše občanské sdružení pro tyto lidi také pořádá různé sportovní, kulturní a turistické akce. Prostory denního centra jsou vybavené kuchyňskou linkou, počítači připojené na internet, keramickou dílnou, sportovními pomůckami (boccia, závěsný kuželník) a různými společenskými hrami.

Pro zájemce:
Marcela Pelikánová 739 514 722
Marcela Sedláková 724 729 259
Kdo máte zájem scházet se s námi v dobré přátelské náladě jste vítáni.


***V úterý 18. 9. 2012 jsme se vydali již po druhé na testování bezbariérového okolí Nové Paky. Vyjížděli jsme z parkoviště pod náměstím, cestou navštívili muzeum aut-veteránů pana Končínského. U benzinové pumpy dofoukali kolečka elektrických vozíků a pokračovali v cestě do restaurace na Kumburském Újezdě, kde jsme měli v plánu poobědovat. Trasu jsme podrobně popsali, nafotili detaily povrchů celé cesty . Tento výlet za krásného počasí babího léta se vydařil a je součástí projektu bezbariérového Českého ráje. Zájemcům o tuto trasu, můžeme doporučit začátek výlet u návštěvou Novopacké klenotnice, která je také zcela bezbariérová. Celková délka trasy do Kumburského Újezdu a zpět na parkoviště je necelých 8 km.

***10. a 17. 9.2012 byly dvě schůzky, na kterých jsme slavili. Ještě jednou gratulujeme oslavencům, Pepovi a Marušce, která nás pohostila výborným domácím guláškem a jako vždy, chutnými zákusky. Ale gratulace patří i Luďovi a Lidušce, kteří slavili o týden později. Také jim děkujeme za pohoštění.

***V pondělí 3. září 2012 jsme zahájili ve 14 hod. pravidelné pondělní schůzky v Denním centru v budově domova mládeže v Nové Pace. Protože bylo pěkné počasí a sobotní závody v závěsném kuželníku ve Staré Pace se blížily, trénovali jsme na zahradě domova přesné hody na kuželky. Pokud máte zájem se scházet, naučit se různým dovednostem, nebo se učit vařit, hrát hry, slavit společně svátky, narozeniny, můžete přijít mezi nás. Mezi aktivity denního centra patří i různé tématické výlety do okolí, návštěvy solné jeskyněv Jičíně, jízdy na koních (hypoterapie)v Robousích, nebo návštěvy plaveckého bazénu v Jičíně. Také pořádáme besedy .Tak že, pokud se doma nudíte, přijďte každé pondělí od 14 do 17 hodin., Při velkém zájmu , rozšíříme schůzky i na jiné dny v týdnu.

*** V pondělí 30. 1. 2012 se slavilo a pozvání Marie na její výbornou ,,svíčkovou“ přijali téměř všichni zájemci o denní centrum . Sešlo se nás opět mnoho. Tentokrát jsme si nejprve pochutnávali na kávičce ,,LATÉ“ z darovaného kávovaru, kterou nám připravila Marcelka P. ml. a zákusku od narozenin Marcely P.st. Srdečně děkuji všem, kteří mi popřáli a darovali milé dárečky. Po občerstvení a popovídání jsme si krátili společné odpoledne bystřením mozků hrou ,,slovní fotbal“. Čas utíkal a tak se začala podávat večeře, slíbená svíčková. To byla dobrota Maruško! DĚKUJEME!!! Vyměřený čas na ,,stacionář“ nám opět nestačil a tak jsme opět přetáhli jeho limit o dobrou hodinu. Bylo nám spolu všem fajn. Společně jsme uklidili a auto sdružení nás za tmy rozváželo do svých domovů.
Na závěr jsme naplánovali ozdravné pobyty v solné jeskyni v Jičíně první se uskuteční se ve čtvrtek 2. 2. od 14 h. , další pobyt bude 6. 2. od 16 h. a 9. 2. od 14 h. Zájemci se mohou hlásit na tel 739 514 722 pí. Pelikánová. Pro větší účinek je v solné jeskyni chladněji , proto si vezměte podložku do lehátka, deku na přikrytí nám zapůjčí na místě.
Další akcí, na kterou se můžete přihlásit je hypoterapie v Robousích. První hodina jízdy na koních bude 7. 2. 2012 od 15.30 Odjezd z Nové Paky 14.45h.

*** Pondělí 23. 1. 2012 bylo po dlouhé době opět výletní. Jeli jsme do solné jeskyně do Jičína vyzkoušet, jaké je to v jeskyni na Husovce. Po telefonické domluvě nás v Jičíně přivítala příjemná slečna a uvedla nás do prostorů jeskyně. Všichni jsme se položili do relaxačních lehátek, přikryli se dekou, zavřeli oči a v potemnělé jeskyni se zaposlouchali do tónú relaxačních melodií. Marcela doprovodným slovem připomínala, jak správně dýchat. Jak očistit svůj organismu od starostí každodenního života a jak si zlepšit náladu. Společně jsme si vše procvičovali. Hodina pobytu utekla a nám se ještě nechtělo domů. Před odchodem jsme se s obsluhou domluvili na podmínkách dalších návštěv. Od oběda všem vyhládlo a tak jsme se vydali na večeři do Staropacké sokolovny. Večeře nám všem chutnala, jen Liduška ví, že zelenina je sice zdravá, ale bez zubů je s ní těžké pořízení.


*** V pondělí 16. 1. 2012 jsme měli napilno. Sdružení dostalo od hodného dárce funkční kávovar a tak se ho Marcela snažila zprovoznit. Překapávaná káva i kapučíno se zdařily. Liduška přinesla ještě vánoční cukroví a tak jsme u kávy povídali o běžných starostech o hygieně moderního člověka a proměnili prostory v holičský salón.. Láďa a Pepa se nechali ostříhat. Také jsme stihli hrát hru Město, jméno…procvičili jsme si tak mozkové závity a pravopis. Na večeři jsme si pochutnali na krupicové kaši, kterou tentokrát vařil Láďa, jen za menší asistence, sám. Po dohodě, že už jsme dlouho nikde nebyli, jsme naplánovali na příští ,,stacionář“ výlet do solné jeskyně do Jičína.


*** 9. 1. 2012 nás v centru moc nebylo , ale alespoň bylo klidněji na meditaci. Marcela přinesla relaxační hudbu a tak jsme prováděli dechová cvičení Mnozí z nás neví , jak správně dýchat . Podle hudby jsme rozvíjeli vlastní fantazii v představách o určitých ročních období. Pak jsme si zahráli hru Město, jméno..která všechny velice bavila. K večeři byly topinky a poté jsme odjeli domů.


*** V pondělí 2. 1. 2012 se nás sešlo v Denním centru opět mnoho. Narozeniny slavila Liduška, Marcela a Luďa zapomněl. Společné pohoštění všech oslavenců a dobrá nálada jsou tu vždy. Láďa přinesl počítač a my mohli vidět ze záznamu koncert Trosek, na kterém jsme někteří byli. Marie nabídla a pozvala všechny přítomné na svoji výbornou svíčkovou. Oslava proběhne 30.1. od 14 hodin, tam si ještě dodatečně připomeneme Luďovy a Marcely narozeniny.

FOTO 2. 1. 2012


*** Rok 2011 ***


*** Poslední akce roku 2011 byl koncert skupiny Trosky v MKS v Nové Pace. Jejich hosty byla hradecká hudební skupina LOKÁLKA. Obě countryové skupiny uvedly do nálady všechny diváky zcela naplněného divadla. Kdo mohl a znal písně z repertoáru kapel, ten si notoval s nimi. Těšíme se na další vystoupení této známé novopacké kapely TROSKY, která v minulosti vystupovala i na našem bále pořádaném pro účastníky sportovní hry v boccie.

*** V sobotu 17. 12. 2011 proběhl v místním kulturním zařízení v Roškopově již tradiční bál sdružení. Začátek byl od 17 hodin a ve stylu country nám k tanci, téměř nepřetržitě, hrála až do jedné hodiny místní kapela Radovana Hrdličky. V kuchyni mistrovky vládl manžel naší zaměstnankyně Lenky Tošovské, Petr. K večeři připravil chutný guláš a do růžova vypečené řízečky. Všichni, kteří přišli, se výborně bavili a odreagovali se tak od předvánočního shonu. Na tanečním parketu nejprve stydlivě, ale s přibývající nocí, předvedli svá taneční umění všichni. Vozíčkáři, asistenti, kamarádi, známí, zaměstnanci..prostě celá velká parta, která žije naším sdružením, je jim spolu dobře…a tvoří tak jedno velké společenství lidí, ale hlavně dobré jméno sdružení mezi veřejností.

Všem, kteří se podíleli na zajištění bálu na spokojenosti bavících se hostů, ale i na úklidu po bále, zbývá už jen mnohokrát poděkovat, protože bez nich by to nešlo. Děkujeme i Bohouškovi Navrátilovi z firmy Meyra, který až do ranních hodin rozvážel hosty do jejich domovů.

FOTO 17. 12. 2011


*** V pátek 16. 12. 2011 v našem Denním centru chodil Ježíšek. Pod stromeček donesl každý jeden dárek, o kterém si myslel, že udělá radost někomu jinému a na stůl trochu dobrot. Společně jsme zasedli kolem velkého stolu a zazpívali si známé písničky za doprovodu kytary, na kterou nám zahrála Marcela. Před rozdáváním dárků došlo i na pár nejznámějších vánočních koled. Každý musel říci, co se mu v uplynulém roce povedlo, co se nezdařilo a co by v příštím roce napravil, nebo čeho by chtěl dosáhnout…a pak již mohl rozbalit vybraný dáreček. V centru bylo veselo, všichni se dobře bavili a z trouby se linula vůně vánočních vinných klobás, které jsme společně povečeřeli. Než jsme se rozešli domů, naplánovali jsme oslavu narozenin všech, kteří se narodili v lednu na první stacionář v novém roce.

FOTO 16. 12. 2011


*** V pondělí 12. 12. 2011 jsme si povídali o vánocích a o přípravě na ně. O nákupech dárků pro ostatní. Vzpomínali jsme na vánoční besídky z minulých let. Většina lidiček litovala, že v loňském roce žádná nebyla a tak jsme naplánovali tu letošní na pátek 17.12. Zahráli jsme si hru ,,Město, jméno, zvíře…“ se kterou se všichni dobře bavili a procvičovali mozkové závity. Naplánované pečení cukroví se nakonec nekonalo.

*** V neděli 11. 12. 2011 jsme dvěma auty sdružení vyjeli v ranních hodinách do Litomyšle na Mikulášský turnaj v boccie, pořádaný sk. Košumberk. Tentokrát se přihlásil rekordní počet hráčů (53) a tak se muselo odehrát mnoho zápasů. Poslední vítězové vzešli ze zápasů dohrávaných kolem 19 h. Stali se jimi: první místo Radek Procházka, druhý byl Leoš Lacina (oba reprezentanti české republiky nominovaní na paralympiádu do Londýna), třetí skončil nadějný hráč Jan Bajtek. Oceněni byli všichni hráči i rozhodčí, kteří se turnaje zúčastnili. Domů jsme se vrátili v pozdních hodinách, tentokrát bez společné večeře, kterou Mikulášský turnaj pravidelně zakončujeme. Děkujeme za hojnou účast všem hráčům, ale také rozhodčím, kteří svojí účastí pomohli se zajištěním náročného turnaje.

FOTO 11. 12. 2011


*** Ve čtvrtek 8. 12. 2011 se v aule místního gymnázia v Nové Pace konalo vyhlášení nejlepších sportovců města Nová Paka. Celý program moderoval předseda sokola František Vítoch. O příjemnou atmosféru se svými vystoupeními podíleli studenti místní pedagogické školy. Z našeho sdružení byl nominován Jan Budík, vozíčkář, který se rozhodl po 31 letech strávených v ústavu v Habrovanech na Moravě postavit na vlastní nohy. Po překonávání mnoha těžkostí se svou samostatností si dokázal najít volný čas i na sport. Umístil se jako mistr České republiky v závěsném kuželníku v soutěži jednotlivců. V první lize jeho družstvo v tomto sportu hendikepovaných obsadilo 2 místo. Na třetí příčku pomohl dosadit svůj tým i v curlingu v závodu mistrovství České republiky. Je také velice aktivním a vyhledávaným rozhodčím dalšího sportu pro hendikepované a to v Boccie. Takže Honzo za celé naše sdužení , ve kterém máš své nezastupitelné místo, Ti přejeme mnoho úspěchů ve všech oblastech sportu, ale i v té Tvé samostatnosti. HODNĚ ŠTĚSTÍ !!!

FOTO 8. 12. 2011


*** 5. 12. 2011 Jsme měli ve stacionáři návštěvu Mikuláše a čerta. Nejprve jsme společně ozdobili chlebíčky a připravili malé pohoštění. Tentokrát se nás sešlo v centru mnoho. Mikuláš, v doprovodu čerta, každému za básničku nadělil malou pozornost. Liduška recitovala říkanku O kohoutovi, Láďa Prší, prší, Honza přidal písničku i děti povídaly básničky. Pepa se pomodlil, dokonce i čert recitoval, jen Luďa neřekl nic a tak jeho balíček dostala Klárka, aby se s ním doma podělila. Všichni jsme se dobře bavili. Láďa pomohl nakonec otřít omyté nádobí a domluvili jsme se, že se letos ještě sejdeme příští pondělí a upečeme pár kousků vánočního cukroví.
Vše jsme zdokumentovali a těšili se na fota z mikulášské besídky a připomněli si tak veselé odpoledne, ale fotoaparát neudělal ani jeden obrázek…škoda! Z toho plyne poučení – přesvěč se, zda opravdu fotíš!

FOTO 5. 12. 2011


*** V pondělí 28. 11. 2011 jsme jeli opět na tajný výlet. Protože svítilo sluníčko, ale byla pěkná zima, vydali jsme se jen na krátkou procházku. Brzy jsme spěchali na čaj a kafíčko k roztopeným kamnům. Tentokrát jsme procvičovali manuální zručnost našich rukou výrobou slepovaných papírových řetězů. Pepa stříhal barevné papíry na potřebné proužky, které Liduška , Marcela a Láďa slepovali do kroužků a tvořili tak vánoční ozdobný řetěz. Marcela roztopila oheň a odměnou nám byly v letošním roce jistě již poslední ,,před vánoční“ opečené buřtíky, na kterých jsme si všichni s chutí smlsli. Čas u práce rychle utíkal a tak jsme se zpátky domů vraceli již za tmy.

FOTO 28. 11. 2011


*** 14. 11. 2011 V pondělí jsme hodně povídali o svých snech a přáních. Byl tomu právě rok, co jsme si napsali a do obálky zalepili svá přáníčka. Se zvědavostí jsme je rozlepovali a četli, co ukrývaly. Nejsmutnější byl Láďa, protože jeho přání se vůbec nesplnilo a tak jsme ho ujistili v tom, že on sám za dobu, kterou je ve sdružení se dokázal naučit velkou spoustu věcí a je téměř samostatný. Všichni jsme zhodnotili a dopsali si do obálky své sny. Za rok si opět přečteme, co se nám splní. Tentokrát nám Marie připravila těsto na bramboráčky. Liduška zatím vyšívala ubrus, Láďa omýval nádobí a my plánovali, co budeme dělat příště.


*** 7. 11. 2011 Na nás vykouklo sluníčko a my se vydali na jeden z posledních výletů. Navštívili jsme Hřebčín manželů Pfefrových ve Staré Pace. Hned po příjezdu nás uvítalo hejno místních koček. Mohli jsme si pohladit kobylu a pak nás všechny pobavila rodinka malých kamerunských koziček. Zvířátek tu mají opravdu hodně. Lama na nás zvědavě pokukoval přes ohradu a hned vedle se pásli dva koníci. Byla to nádherná podívaná a skvělý zážitek. Po návratu do Denního centra jsme zdobili věneček s podzimním motivem. Luďa přebíral a podával barevné listí Láďovi, který je lepil na kolo věnečku. Zatím se Klárka učila, jak se vaří krupicová kaše. Za pomoci Lidušky “pohádku mládí“ :-) dovařily. Všichni jsme si na ní před odchodem pochutnali. Čas nekompromisně ubíhal, Klárka myla nádobí a Láďa otíral. My ostatní hodnotili, co se nám nejvíce ten den líbilo a vymýšleli plán na příští Denní centrum…

FOTO 7. 11. 2011


*** 31. 10. 2011 svítilo krásně sluníčko a tak se naplánovaný výlet vydařil. Klára v Žírči na nás již netrpělivě čekala. Provedla nás krásným parkem u Domova svatého Josefa. Cestou zpět jsme zajeli na přehradu Les království. Obraz tamní přírody nás přímo okouzlil. Přírodní scenérie barevných stromů v záři podzimního slunce se vybarvila v celé své kráse. S dobrým pocitem jsme celý výlet zakončili v Nové Pace na Ježkovým statku, kde se konala členská schůze sdružení.

FOTO 31. 10. 2011


*** 24. 10. 2011 bylo sice chladno, ale než napadne sníh, vydali jsem se na procházku otestovat bezbariérovost města cestou přes ,,dřevěňák“ . Na mostě jsme zamávali na projíždějící vlak a spěchali do naší kuchyňky usmažit langoše. Těsto na ně nám zadělala Marie a tak jsem jí pochoutku s chutí pochválili.


*** 20. 10. 2011 byl čtvrtek a za krásného počasí jsme byli na procházce u novopackého rybníka. Po návratu jsme opět vařili. Jirka pomáhal zadělat těsto na palačinky. Před odchodem domů jsme si opět rozdělili práci a kluci společně omyli a uklidili nádobí. Naplánovali jsme výlet do Dvora Králové a do Žírče, cestou se zastavíme na přehradě v Nemojově. Pravidelnou činností jsou i návštěvy divadla, konzerty nebo sportovní soutěže, které pořádají naši kamarádi v různých městech republiky. Ta nejbližší, která nás čeká, bude mikulášský turnaj v Košumberku. V zimních měsících plánujeme i tradiční návštěvu plaveckého bazénu v Jičíně.

FOTO 20. 10. 2011


*** 10. 10. 2011 pršelo a tak jsme ve vybavené kuchyňce našeho centra zavářeli hruškové kompoty na kterých si v zimně pochutnáme . Všichni se aktivně podíleli na společné práci. Nejprve se někteří báli, že vykrajování a čtvrcení hrušek nezvládnou, protože takovou práci ještě nikdy nedělali, ale vše zvládli. Za odměnu jsme si ještě upekli bramboráky.
FOTO 10. 10. 2011                   další FOTO zde*** 6. 10. 2011 jsme navštívili Novopackou klenotnici . Někteří z nás ani nevěděli, jaké poklady naše země ukrývá.

FOTO 6. 10. 2011


Od letošního září 2011 opět probíhají pravidelné schůzky v Denním centru v domově mládeže v Nové Pace za Gymnáziem. Nemobilní zájemci o návštěvu stacionáře jsou sváženi autem po telefonické domluvě.Tak jako v loni chodíme na procházky a užíváme krásného podzimu. Učíme se a bystříme mozek růzdnými hrami.


Prosím přispějte...DĚKUJEME!!!

Naši sponzoři
Vygenerované za: 0.09 sekund 1,324,835 návštěv